מאמרים מאת תמר זהבי, פסיכולוגית קלינית מומחית.

פסיכולוגית קלינית - מאמרים

מאמרים במגוון תחומים פסיכולוגיים כמו פסיכולוגיה חברתית, טיפול פסיכולוגי בבעיות נפשיות שונות, פסיכולוגיה וספרות, מונחים פסיכולוגיים ועוד.

מאמרים אחרונים


תבונה ושיגעון מהם מנגנוני ההגנה

תקציר: למרות השימוש הנרחב במושג "מנגנוני ההגנה" ומרכזיותו בתיאור ובניתוח תהליכים נפשיים, קיימת אי-בהירות גדולה סביב הגדרתו. שאלה שנויה במחלוקת היא מידת הפתולוגיות בתפקוד הגנתי. במילים אחרות, עד כמה תורמות ההגנות להסתגלות ועד כמה הן מקשות עליה. בין החוקרים קיימת הסכמה כי תפקוד הגנתי הוא מרכיב מרכזי בתפקודי האגו, החיוני להתפתחות תקינה, כמו גם הסכמה כי ההגנות נבדלות ברמת התפתחותן. עם זאת, ההבחנה בין עלות לתועלת מבחינת ההסתגלות הבריאה, או ההבחנה בין רמות התפתחותם של מנגנוני ההגנה, אינה ברורה. ספר האבחנות הפסיכיאטרי, הוא ה-DSM-4, מגדיר מנגנוני הגנה כתהליכים פסיכולוגיים אוטומטיים, מודעים בחלקם, שתפקידם להגן עלינו מפני חרדה...


תבונה ושיגעון מוות בוונציה- תבונה ושיגעון בסיפורו של תומאס מאן

תקציר: הפילוסופיה, היא אהבת הידיעה לשם עצמה והשאיפה להבין את מסתרי העולם והאדם, לצד המידה הנכונה והריסון, הם מאבני הפינה שהניחה יוון בבנין התרבות האירופית. אולם לא רק אפולון - אל השמש, הבהירות והדעת ומנהיג המוזות, היה נערץ ביוון, אלא גם דיוניסוס האפל - אל היין, האכסטזה והטירוף, המסעיר את רוח האדם עד כדי התאחדות עם הטבע ועם האלוהים. טקסי הפריון והמסתורין שהוקדשו לאלי השאול או לדיוניסוס עצמו, לא היו מכוונים להכרת העולם והאדם ולא לריסונו, אלא לכפיית רצון האדם על העולם ולתפילתו. תכליתם הייתה טיהור הנפש והתעלותה לכדי הידמות לאלים.


לוגותרפיה לוגותרפיה - פסיכולוגיה של חיפוש משמעות

תקציר: מבחינת עולם הפסיכולוגיה נמנית הלוגותרפיה עם האסכולה של הפסיכולוגיה ההומניסטית. אסכולה זו מעמידה במרכזה את חירותו של האדם, את אחריותו של אדם לעיצוב דמותו כאדם ואת ייחודו של כל אדם, כמו גם את הקשר המבוסס על שיתוף פעולה, אמון ואמפתיה בין המטפל למטופל. לוגותרפיה משלבת בין אלו לבין הרעיונות המרכזיים של האקזיסטנציאליזם, אמונה בחיפוש רוחני וניסיון חיים קשה ועשיר, שחייב את ויקטור פראנקל לבחון את עמדותיו ואת דמותו כאדם באופן הנוקב ביותר.
במציאות של לבטים ערכיים, ומאידך קושי למצוא משמעות אישית חלופית, מקבלת הלוגותרפיה משנה משמעות.


אתיקה אתיקה מקצועית של פסיכולוגים

תקציר: האדם ברחוב שופט את התנהגות אנשי המקצוע על-פי מושגי מוסר בסיסיים של ניקיון כפיים. טענות הביקורת השכיחות ביותר מושמעות כלפי מומחים שמנצלים את עמדת הכוח שלהם לשם הפקת טובת הנאה אישית על חשבון טובתם של הנזקקים לשירותם. האתיקה המקצועית מגדירה את הזהות המקצועית ואת הרמה המקצועית הנדרשת במסגרת הפעילות המקצועית.
זהות מקצועית היא ההבנה המוסכמת בקרב אנשי המקצוע לגבי מהות עיסוקם ומטרותיו, ודרישת המקצועיות מציבה את האידיאל המקצועי שאליו צריכים אנשי המקצוע לשאוף כפרטים וכקולקטיב. הדרישה האתית להצטיינות היא זו המעניקה לאיש המקצוע את סמכותו, את כוחו, את מעמדו, את השפעתו ואת יוקרתו.


OCD דיכאון בספרות

תקציר: דיכאון היה ידוע עוד בימי התנ"ך. דמות תנ"כית ידועה שכנראה לקתה בדיכאון היתה שאול המלך. אז האמינו כי דיכאון הוא רוח רעה מאת יהוה. כדי להקל על שאול ניגן בפניו דוד בכינור: "ורוח יהוה סרה מעם שאול, ובעתתו רוח - רעה מאת יהוה. ויאמרו עבדי שאול אליו: הנה נא רוח אלוהים רעה מבעתך. יאמר נא אדוננו עבדיך לפניך: יבקשו איש יודע מנגן בכינור, והיה בהיות עליך רוח- אלוהים רעה וניגן בידו וטוב לך"
(שמואל א', ט"ז).

המלט, גיבורו של שייקספיר מתאר את הדיכאון, 2600 שנים מאוחר יותר, באוזני חבריו גילדנשטרן ורוזנקרנץ...


 

OCD OCD - ספקנות כרונית

תקציר: האם נעלתי את הבית? האם כיביתי את הגז? האם ניתקתי את החשמל? האם נטלתי ידיים אחרי השירותים?
הסימנים הקליניים המאפיינים הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD- Obsessive Compulsive Disorder) הינם התלבטות כרונית וקושי לקבל החלטות. מאפיינים אלו מופיעים סביב תכנים של זיהום, תוקפנות, מיניות או בטיחות, ומלווים תכופות בריטואלים של בדיקה כפייתית

ייעוץ פסיכולוגי
במסגרת האתר לא אוכל לענות על כל השאלות המתעוררות בעת התלבטות לגבי טיפול פסיכולוגי. לכן, אני מזמינה אתכם ליצור עימי קשר טלפוני ואסייע בכל שאלה.

פסיכולוגית קלינית מומחית במושב תימורים.
טלפון: 08-8602616.
פסיכולוגית קלינית מומחית בתל אביב.
טלפון: 03-6479153.

פסיכולוג | פסיכולוגית קלינית | מתי פונים לפסיכולוג | טיפול זוגי | טיפול פסיכולוגי | גישות טיפוליות | כלים טיפוליים | גמילה | חרדות | התמודדות עם אבל | צור קשר

ניתן לפנות ולהתייעץ עם פסיכולוגית קלינית תמר זהבי בכל שאלה לגבי OCD, על ידי התקשרות טלפונית או באמצעות טופס יצירת קשר בעמוד הרלוונטי.
תוכן האתר נכתב על ידי בעליו החוקיים ובשום מקרה אין להעתיק או לעשות שימוש כלשהו ללא אישור. 2007 - 2009 © כל הזכויות שמורות.
עיצוב: בייסיק קונספט.